Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Mr. Mime GX (Celestial Storm 156/168) – värde och köpguide

Mr. Mime GX – Celestial Storm 156/168 (Pokémonkort)
Mr. Mime GX

Celestial Storm156/168

Kort- och setbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Mr. Mime GX är ett Pokémonkort med sällsyntheten Ultra Rare i Celestial Storm från 2018, nummer 156/168. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 15,31 € (≈ 175 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 52 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
15,31 €
I kronor
≈ 175 kr
Rörelse 7 d mot 30 dUppgång+25 %
Snitt 7 dagar
14,76 €≈ 165 kr
Snitt 30 dagar
11,84 €≈ 135 kr
Lägsta
4,97 €≈ 56 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

USA-marknad (TCGplayer)
$25.54

Prisindikation från TCGplayer (USD), uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
Celestial Storm
Nummer
156/168
Sällsynthet
Ultra Rare
Kategori/typ
PokémonPsykisk (Psychic)
HP
150
Illustratör
5ban Graphics
Utgivning
2018-08-03
Serie
Sun & Moon

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Förmåga

  • AbilityMagic Evens

    Prevent all damage done to this Pokémon by your opponent’s attacks if that damage is exactly 20, 40, 60, 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200, 220, 240, or 260.

Attacker

    • Psychic
    • Colorless
    Breakdown

    For each card in your opponent’s hand, put 1 damage counter on their Active Pokémon.

    • Colorless
    Life Trick GX

    Heal all damage from this Pokémon. (You can’t use more than 1 GX attack in a game.)

Svaghet
–
Resistens
–
Reträttkostnad
2
  • Ej tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

52
Värde (35 %)
60
Sällsynthet (25 %)
65
Popularitet (20 %)
20
Setets betydelse (10 %)
30
Konstverk (10 %)
80
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Mr. Mime GX?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler Mr. Mime-kort

Alla 36
  • Mr. Mime ex – FireRed & LeafGreen 111/112 (Pokémonkort)
    Mr. Mime ex

    FireRed & LeafGreen111/112

    52,73 € (≈ 595 kr)Uppgång+55 %
  • Mr. Mime ex – FireRed & LeafGreen 110/112 (Pokémonkort)
    Mr. Mime ex

    FireRed & LeafGreen110/112

    43,08 € (≈ 485 kr)Uppgång+20 %
  • Mr. Mime GX – Celestial Storm 173/168 (Pokémonkort)
    Mr. Mime GX

    Celestial Storm173/168

    28,22 € (≈ 320 kr)Nedgång−22 %
  • Mr. Mime – 151 179/165 (Pokémonkort)
    Mr. Mime

    151179/165

    15,69 € (≈ 175 kr)
  • Mr. Mime – Plasma Freeze 47/116 (Pokémonkort)
    Mr. Mime

    Plasma Freeze47/116

    8,58 € (≈ 97 kr)
  • Mr. Mime – Base Set 2 27/130 (Pokémonkort)
    Mr. Mime

    Base Set 227/130

    5,63 € (≈ 64 kr)Uppgång+6 %
  • Mr. Mime GX – Celestial Storm 56/168 (Pokémonkort)
    Mr. Mime GX

    Celestial Storm56/168

    2,97 € (≈ 34 kr)
  • Mr. Mime GX – Team Up 67/181 (Pokémonkort)
    Mr. Mime GX

    Team Up67/181

    2,84 € (≈ 32 kr)

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Fler kort i Celestial Storm

Hela setet

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Mr. Mime GX (Celestial Storm 156/168) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 15,31 € (≈ 175 kr), uppdaterad 2026-09-27. På den amerikanska marknaden (TCGplayer) ligger marknadspriset kring $25.54. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Mr. Mime GX från Celestial Storm sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Ultra Rare" och Samlarpoäng 52 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Vilka attacker har Mr. Mime GX?

Mr. Mime GX har 2 attacker: Breakdown (kostnad 1× Psychic + 1× Colorless) och Life Trick GX (kostnad 1× Colorless). Kortet har också förmågan Magic Evens. Korttexten återges på engelska som på kortet.

Hur vet jag om Mr. Mime GX är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret 156/168 och setsymbolen för Celestial Storm stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Mr. Mime GX i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret 156/168 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen