Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Energy Removal (Base Set 2 119/130) – värde och köpguide

Energy Removal – Base Set 2 119/130 (Pokémonkort)
Energy Removal

Base Set 2119/130

Kortbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Energy Removal är ett tränarkort med sällsyntheten Common i Base Set 2 från 2000, nummer 119/130. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 1,31 € (≈ 15 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 20 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
1,31 €
I kronor
≈ 15 kr
Rörelse 7 d mot 30 d
Snitt 7 dagar
0,20 €≈ 2 kr
Snitt 30 dagar
1,93 €≈ 22 kr
Lägsta
0,02 €≈ under 1 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

USA-marknad (TCGplayer)
$0.46

Prisindikation från TCGplayer (USD), uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
Base Set 2
Nummer
119/130
Sällsynthet
Common
Kategori/typ
Tränare
Illustratör
Keiji Kinebuchi
Utgivning
2000-02-24
Serie
Base

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Effekt

Choose 1 Energy card attached to 1 of your opponent's Pokémon and discard it.

  • Ej tillåten i Standard
  • Ej tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

20
Värde (35 %)
29
Sällsynthet (25 %)
5
Popularitet (20 %)
10
Setets betydelse (10 %)
60
Konstverk (10 %)
10
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Energy Removal?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler kort i Base Set 2

Hela setet

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Energy Removal (Base Set 2 119/130) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 1,31 € (≈ 15 kr), uppdaterad 2026-09-27. På den amerikanska marknaden (TCGplayer) ligger marknadspriset kring $0.46. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Energy Removal från Base Set 2 sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Common" och Samlarpoäng 20 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Hur vet jag om Energy Removal är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret 119/130 och setsymbolen för Base Set 2 stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Energy Removal i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret 119/130 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen