Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Hisuian Typhlosion V (SWSH Black Star Promos SWSH237) – värde och köpguide

Hisuian Typhlosion V – SWSH Black Star Promos SWSH237 (Pokémonkort)
Hisuian Typhlosion V

SWSH Black Star PromosSWSH237

Kort- och setbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Hisuian Typhlosion V är ett Pokémonkort med sällsyntheten Promo i SWSH Black Star Promos från 2019, nummer SWSH237. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 0,90 € (≈ 10 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 28 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
0,90 €
I kronor
≈ 10 kr
Rörelse 7 d mot 30 dStabilt (-4 %)
Snitt 7 dagar
0,92 €≈ 10 kr
Snitt 30 dagar
0,96 €≈ 11 kr
Lägsta
0,30 €≈ 3 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

USA-marknad (TCGplayer)
$1.35

Prisindikation från TCGplayer (USD), uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
SWSH Black Star Promos
Nummer
SWSH237
Sällsynthet
Promo
Kategori/typ
Pokémon, BasicPsykisk (Psychic)
HP
210
Utgivning
2019-11-15
Serie
Sword & Shield

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Attacker

  • Ingen kostnadSinge

    Your opponent's Active Pokémon is now Burned.

    • Psychic
    • Psychic
    • Colorless
    Petrifying Flame120 i skada

    Choose a random card from your opponent's hand. Your opponent reveals that card and shuffles it into their deck.

Svaghet
Mörker (Darkness)×2
Resistens
Kamp (Fighting)-30
Reträttkostnad
2

Regleringsmärke: F

  • Ej tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

28
Värde (35 %)
24
Sällsynthet (25 %)
30
Popularitet (20 %)
20
Setets betydelse (10 %)
30
Konstverk (10 %)
50
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Hisuian Typhlosion V?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler Typhlosion-kort

Alla 27
  • Typhlosion ex – Sandstorm 99/100 (Pokémonkort)
    Typhlosion ex

    Sandstorm99/100

    110 € (≈ 1 250 kr)Uppgång+70 %
  • Dark Typhlosion – Neo Destiny 10/105 (Pokémonkort)
    Dark Typhlosion

    Neo Destiny10/105

    81,18 € (≈ 915 kr)Nedgång−21 %
  • Typhlosion ex – Unseen Forces 110/115 (Pokémonkort)
    Typhlosion ex

    Unseen Forces110/115

    24,05 € (≈ 270 kr)Uppgång+26 %
  • Ethan's Typhlosion – Destined Rivals 190/182 (Pokémonkort)
    Ethan's Typhlosion

    Destined Rivals190/182

    22,46 € (≈ 255 kr)Uppgång+14 %
  • Typhlosion – HGSS Black Star Promos HGSS09 (Pokémonkort)
    Typhlosion

    HGSS Black Star PromosHGSS09

    18,93 € (≈ 215 kr)Uppgång+20 %
  • Typhlosion – Unseen Forces 17/115 (Pokémonkort)
    Typhlosion

    Unseen Forces17/115

    18,41 € (≈ 210 kr)Uppgång+59 %
  • Typhlosion δ – Dragon Frontiers 12/101 (Pokémonkort)
    Typhlosion δ

    Dragon Frontiers12/101

    16,48 € (≈ 185 kr)Nedgång−5 %
  • Typhlosion – Mysterious Treasures 16/123 (Pokémonkort)
    Typhlosion

    Mysterious Treasures16/123

    16,27 € (≈ 185 kr)Nedgång−58 %

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Fler kort i SWSH Black Star Promos

Hela setet

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Hisuian Typhlosion V (SWSH Black Star Promos SWSH237) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 0,90 € (≈ 10 kr), uppdaterad 2026-09-27. På den amerikanska marknaden (TCGplayer) ligger marknadspriset kring $1.35. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Hisuian Typhlosion V från SWSH Black Star Promos sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Promo" och Samlarpoäng 28 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Vilka attacker har Hisuian Typhlosion V?

Hisuian Typhlosion V har 2 attacker: Singe (ingen energikostnad) och Petrifying Flame (kostnad 2× Psychic + 1× Colorless, 120 i skada). Korttexten återges på engelska som på kortet.

Hur vet jag om Hisuian Typhlosion V är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret SWSH237 och setsymbolen för SWSH Black Star Promos stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Hisuian Typhlosion V i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret SWSH237 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen