Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Sparkling Crystal (Stellar Crown 142/142) – värde och köpguide

Sparkling Crystal – Stellar Crown 142/142 (Pokémonkort)
Sparkling Crystal

Stellar Crown142/142

Kort- och setbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Sparkling Crystal är ett tränarkort med sällsyntheten ACE SPEC Rare i Stellar Crown från 2024, nummer 142/142. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 0,31 € (≈ 4 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 32 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
0,31 €
I kronor
≈ 4 kr
Rörelse 7 d mot 30 d
Snitt 7 dagar
0,29 €≈ 3 kr
Snitt 30 dagar
0,36 €≈ 4 kr
Lägsta
0,06 €≈ 1 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

USA-marknad (TCGplayer)
$0.43

Prisindikation från TCGplayer (USD), uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
Stellar Crown
Nummer
142/142
Sällsynthet
ACE SPEC Rare
Kategori/typ
Tränare, Tool
Illustratör
Toyste Beach
Utgivning
2024-09-13
Serie
Scarlet & Violet

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Effekt

When the Tera Pokémon this card is attached to uses an attack, that attack costs 1 Energy less. (The Energy can be of any type.)

Regleringsmärke: H

  • Tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

32
Värde (35 %)
12
Sällsynthet (25 %)
60
Popularitet (20 %)
10
Setets betydelse (10 %)
60
Konstverk (10 %)
50
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Sparkling Crystal?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler kort i Stellar Crown

Hela setet
  • Grand Tree – Stellar Crown 136/142 (Pokémonkort)
    Grand Tree

    136/142

    0,42 € (≈ 5 kr)
  • Gravity Gemstone – Stellar Crown 137/142 (Pokémonkort)
    Gravity Gemstone

    137/142

    0,04 € (≈ under 1 kr)
  • Kofu – Stellar Crown 138/142 (Pokémonkort)
    Kofu

    138/142

    0,07 € (≈ 1 kr)
  • Lacey – Stellar Crown 139/142 (Pokémonkort)
    Lacey

    139/142

    0,03 € (≈ under 1 kr)
  • Occa Berry – Stellar Crown 140/142 (Pokémonkort)
    Occa Berry

    140/142

    0,02 € (≈ under 1 kr)
  • Payapa Berry – Stellar Crown 141/142 (Pokémonkort)
    Payapa Berry

    141/142

    0,04 € (≈ under 1 kr)
  • Bulbasaur – Stellar Crown 143/142 (Pokémonkort)
    Bulbasaur

    143/142

    86,45 € (≈ 975 kr)
  • Ledian – Stellar Crown 144/142 (Pokémonkort)
    Ledian

    144/142

    3,99 € (≈ 45 kr)
  • Lileep – Stellar Crown 145/142 (Pokémonkort)
    Lileep

    145/142

    4,90 € (≈ 55 kr)Uppgång+8 %
  • Turtonator – Stellar Crown 146/142 (Pokémonkort)
    Turtonator

    146/142

    3,06 € (≈ 35 kr)Uppgång+6 %
  • Raboot – Stellar Crown 147/142 (Pokémonkort)
    Raboot

    147/142

    4,94 € (≈ 56 kr)
  • Squirtle – Stellar Crown 148/142 (Pokémonkort)
    Squirtle

    148/142

    90,78 € (≈ 1 020 kr)Nedgång−13 %

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Sparkling Crystal (Stellar Crown 142/142) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 0,31 € (≈ 4 kr), uppdaterad 2026-09-27. På den amerikanska marknaden (TCGplayer) ligger marknadspriset kring $0.43. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Sparkling Crystal från Stellar Crown sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "ACE SPEC Rare" och Samlarpoäng 32 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Hur vet jag om Sparkling Crystal är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret 142/142 och setsymbolen för Stellar Crown stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Sparkling Crystal i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret 142/142 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen