Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Golisopod-GX (Hidden Fates Shiny Vault SV48) – värde och köpguide

Golisopod-GX – Hidden Fates Shiny Vault SV48 (Pokémonkort)
Golisopod-GX

Hidden Fates Shiny VaultSV48

Kort- och setbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Golisopod-GX är ett Pokémonkort med sällsyntheten Shiny rare i Hidden Fates Shiny Vault från 2019, nummer SV48. Just nu finns ingen prisindikation för kortet i vår Cardmarket-data, så vi visar inget pris. Kortet får Samlarpoäng 24 av 100, baserat på sällsynthet, popularitet, set och konstverk. Jämför sålda exemplar hos flera säljare innan du köper.

Värde och prisindikation

Det finns ingen prisindikation för Golisopod-GX i vår senaste Cardmarket-data. Vi visar därför inget pris – sök efter sålda exemplar och jämför skick hos flera säljare.

Kortfakta

Set
Hidden Fates Shiny Vault
Nummer
SV48
Sällsynthet
Shiny rare
Kategori/typ
PokémonGräs (Grass)
HP
210
Illustratör
5ban Graphics
Utgivning
2019-08-23
Serie
Sun & Moon

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Utvecklas från Wimpod

Attacker

    • Grass
    First Impression30 i skada

    If this Pokémon was on the Bench and became your Active Pokémon this turn, this attack does 90 more damage.

    • Grass
    • Colorless
    • Colorless
    Armor Press100 i skada

    During your opponent's next turn, this Pokémon takes 20 less damage from attacks (after applying Weakness and Resistance).

    • Grass
    • Colorless
    • Colorless
    Crossing Cut-GX150 i skada

    Switch this Pokémon with 1 of your Benched Pokémon. (You can't use more than 1 GX attack in a game.)

Svaghet
Eld (Fire)×2
Resistens
–
Reträttkostnad
3
  • Ej tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

24
Värde (35 %)
0
Sällsynthet (25 %)
65
Popularitet (20 %)
20
Setets betydelse (10 %)
30
Konstverk (10 %)
10

Kortet saknar prisindikation, så värdedelen blir 0.

Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Golisopod-GX?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler Golisopod-kort

Alla 15
  • Golisopod ex – Paradox Rift 246/182 (Pokémonkort)
    Golisopod ex

    Paradox Rift246/182

    22,61 € (≈ 255 kr)
  • Golisopod GX – Burning Shadows 148/147 (Pokémonkort)
    Golisopod GX

    Burning Shadows148/147

    10,43 € (≈ 120 kr)Uppgång+18 %
  • Golisopod GX – Burning Shadows 129/147 (Pokémonkort)
    Golisopod GX

    Burning Shadows129/147

    4,71 € (≈ 53 kr)Uppgång+27 %
  • Golisopod GX – SM Black Star Promos SM62 (Pokémonkort)
    Golisopod GX

    SM Black Star PromosSM62

    3,20 € (≈ 36 kr)Uppgång+16 %
  • Golisopod GX – Burning Shadows 17/147 (Pokémonkort)
    Golisopod GX

    Burning Shadows17/147

    2,51 € (≈ 28 kr)
  • Golisopod ex – Paradox Rift 221/182 (Pokémonkort)
    Golisopod ex

    Paradox Rift221/182

    2,16 € (≈ 24 kr)
  • Golisopod – SM Black Star Promos SM52 (Pokémonkort)
    Golisopod

    SM Black Star PromosSM52

    1,96 € (≈ 22 kr)Nedgång−30 %
  • Golisopod – Unified Minds 51/236 (Pokémonkort)
    Golisopod

    Unified Minds51/236

    0,94 € (≈ 11 kr)Uppgång+5 %

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Fler kort i Hidden Fates Shiny Vault

Hela setet

Vanliga frågor

Vad är Golisopod-GX (Hidden Fates Shiny Vault SV48) värt?

Det finns ingen prisindikation för kortet i vår senaste Cardmarket-data, så vi anger inget pris. Sök efter sålda exemplar på Cardmarket eller Tradera och jämför skick innan du köper.

Är Golisopod-GX från Hidden Fates Shiny Vault sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Shiny rare" och Samlarpoäng 24 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Vilka attacker har Golisopod-GX?

Golisopod-GX har 3 attacker: First Impression (kostnad 1× Grass, 30 i skada), Armor Press (kostnad 1× Grass + 2× Colorless, 100 i skada) och Crossing Cut-GX (kostnad 1× Grass + 2× Colorless, 150 i skada). Korttexten återges på engelska som på kortet.

Hur vet jag om Golisopod-GX är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret SV48 och setsymbolen för Hidden Fates Shiny Vault stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Golisopod-GX i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret SV48 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen