Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Counter Energy (Crimson Invasion 122/111) – värde och köpguide

Counter Energy – Crimson Invasion 122/111 (Pokémonkort)
Counter Energy

Crimson Invasion122/111

Kort- och setbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Counter Energy är ett energikort med sällsyntheten Secret Rare i Crimson Invasion från 2017, nummer 122/111. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 8,28 € (≈ 93 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 49 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
8,28 €
I kronor
≈ 93 kr
Rörelse 7 d mot 30 dUppgång+10 %
Snitt 7 dagar
8,14 €≈ 92 kr
Snitt 30 dagar
7,41 €≈ 84 kr
Lägsta
4,98 €≈ 56 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

USA-marknad (TCGplayer)
$7.63

Prisindikation från TCGplayer (USD), uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
Crimson Invasion
Nummer
122/111
Sällsynthet
Secret Rare
Kategori/typ
Energi
Utgivning
2017-11-03
Serie
Sun & Moon

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Effekt

This card provides Colorless Energy. If you have more Prize cards remaining than your opponent, and if this card is attached to a Pokémon that isn’t a Pokémon-GX or Pokémon-EX, this card provides every type of Energy but provides only 2 Energy at a time.

  • Ej tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

49
Värde (35 %)
53
Sällsynthet (25 %)
80
Popularitet (20 %)
0
Setets betydelse (10 %)
30
Konstverk (10 %)
80
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Counter Energy?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler kort i Crimson Invasion

Hela setet

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Counter Energy (Crimson Invasion 122/111) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 8,28 € (≈ 93 kr), uppdaterad 2026-09-27. På den amerikanska marknaden (TCGplayer) ligger marknadspriset kring $7.63. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Counter Energy från Crimson Invasion sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Secret Rare" och Samlarpoäng 49 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Hur vet jag om Counter Energy är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret 122/111 och setsymbolen för Crimson Invasion stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Counter Energy i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret 122/111 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen