Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Decidueye ex (Perfect Order 100/88) – värde och köpguide

Decidueye ex – Perfect Order 100/88 (Pokémonkort)
Decidueye ex

Perfect Order100/88

Kortbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Decidueye ex är ett Pokémonkort med sällsyntheten Ultra Rare i Perfect Order från 2026, nummer 100/88. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 1,99 € (≈ 22 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 47 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
1,99 €
I kronor
≈ 22 kr
Rörelse 7 d mot 30 dStabilt (2 %)
Snitt 7 dagar
2,20 €≈ 25 kr
Snitt 30 dagar
2,15 €≈ 24 kr
Lägsta
0,85 €≈ 10 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

USA-marknad (TCGplayer)
$1.34

Prisindikation från TCGplayer (USD), uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
Perfect Order
Nummer
100/88
Sällsynthet
Ultra Rare
Kategori/typ
Pokémon, Stage2, Grass
HP
320
Illustratör
5ban Graphics
Utgivning
2026-03-27
Serie
Mega Evolution

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Utvecklas från Dartrix

Förmåga

  • AbilitySniper's Eye

    If your opponent has exactly 4 cards in their hand, ignore all {C} Energy in the costs of attacks used by this Pokémon.

Attack

    • Grass
    • Colorless
    • Colorless
    • Colorless
    Crushing Arrow240 i skada

    Discard an Energy from your opponent's Active Pokémon.

Svaghet
Fire ×2
Resistens
–
Reträttkostnad
2

Regleringsmärke: J

  • Tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

47
Värde (35 %)
34
Sällsynthet (25 %)
65
Popularitet (20 %)
20
Setets betydelse (10 %)
65
Konstverk (10 %)
80
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Decidueye ex?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler Decidueye-kort

Alla 21
  • Decidueye GX – Guardians Rising 146/145 (Pokémonkort)
    Decidueye GX

    Guardians Rising146/145

    16,83 € (≈ 190 kr)Uppgång+6 %
  • Decidueye – SWSH Black Star Promos SWSH035 (Pokémonkort)
    Decidueye

    SWSH Black Star PromosSWSH035

    16,66 € (≈ 190 kr)Uppgång+17 %
  • Decidueye GX – SM Black Star Promos SM37 (Pokémonkort)
    Decidueye GX

    SM Black Star PromosSM37

    7,54 € (≈ 85 kr)Uppgång+22 %
  • Hisuian Decidueye VSTAR – Astral Radiance 195/189 (Pokémonkort)
    Hisuian Decidueye VSTAR

    Astral Radiance195/189

    6,76 € (≈ 76 kr)
  • Decidueye

    Shining Fates Shiny VaultSV003

    5,51 € (≈ 62 kr)
  • Decidueye GX – Sun & Moon 12/149 (Pokémonkort)
    Decidueye GX

    Sun & Moon12/149

    3,90 € (≈ 44 kr)Uppgång+18 %
  • Hisuian Decidueye V – Astral Radiance 173/189 (Pokémonkort)
    Hisuian Decidueye V

    Astral Radiance173/189

    2,34 € (≈ 26 kr)Nedgång−14 %
  • Decidueye – Cosmic Eclipse 20/236 (Pokémonkort)
    Decidueye

    Cosmic Eclipse20/236

    0,98 € (≈ 11 kr)Uppgång+19 %

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Fler kort i Perfect Order

Hela setet

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Decidueye ex (Perfect Order 100/88) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 1,99 € (≈ 22 kr), uppdaterad 2026-09-27. På den amerikanska marknaden (TCGplayer) ligger marknadspriset kring $1.34. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Decidueye ex från Perfect Order sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Ultra Rare" och Samlarpoäng 47 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Vilka attacker har Decidueye ex?

Decidueye ex har en attack: Crushing Arrow (kostnad 1× Grass + 3× Colorless, 240 i skada). Kortet har också förmågan Sniper's Eye. Korttexten återges på engelska som på kortet.

Hur vet jag om Decidueye ex är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret 100/88 och setsymbolen för Perfect Order stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Decidueye ex i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret 100/88 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen