Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Umbreon ex (Unseen Forces 112/115) – värde och köpguide

Umbreon ex – Unseen Forces 112/115 (Pokémonkort)
Umbreon ex

Unseen Forces112/115

Kortbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Umbreon ex är ett Pokémonkort med sällsyntheten Rare i Unseen Forces från 2005, nummer 112/115. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 1 050 € (≈ 11 860 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 68 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
1 050 €
I kronor
≈ 11 860 kr
Rörelse 7 d mot 30 dUppgång+120 %
Snitt 7 dagar
1 010 €≈ 11 400 kr
Snitt 30 dagar
460 €≈ 5 190 kr
Lägsta
97,95 €≈ 1 110 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

USA-marknad (TCGplayer)
$500.50

Prisindikation från TCGplayer (USD), uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Pris på Tradera (Sverige)

2 avslutade auktioner med bud senaste 120 dagarna – för få eller för spridda priser för att visa ett snittpris.

1 till salu just nu

Se annonser på Tradera

Källa: Tradera API, hämtad 2026-09-27. Priser varierar med skick – kontrollera annonsen.

Kortfakta

Set
Unseen Forces
Nummer
112/115
Sällsynthet
Rare
Kategori/typ
Pokémon, Darkness
HP
110
Illustratör
Ryo Ueda
Utgivning
2005-08-22
Serie
EX

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Utvecklas från Eevee

Förmåga

  • Poke-POWERDarker Ring

    Once during your turn (before your attack), when you play Umbreon ex from your hand to evolve 1 of your Pokémon, switch 1 of your opponent's Benched Pokémon with 1 of the Defending Pokémon. Your opponent chooses the Defending Pokémon to switch.

Attacker

    • Colorless
    Black Cry20 i skada

    The Defending Pokémon can't retreat or use any Poké-Powers during your opponent's next turn.

    • Darkness
    • Colorless
    • Colorless
    Darkness Fang60 i skada
Svaghet
Fighting ×2
Resistens
Psychic -30
Reträttkostnad
1
  • Ej tillåten i Standard
  • Ej tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

68
Värde (35 %)
100
Sällsynthet (25 %)
25
Popularitet (20 %)
95
Setets betydelse (10 %)
30
Konstverk (10 %)
50
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Umbreon ex?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler Umbreon-kort

Alla 48
  • Umbreon – Skyridge 32/144 (Pokémonkort)
    Umbreon

    Skyridge32/144

    1 936 € (≈ 21 850 kr)Uppgång+9 %
  • Umbreon VMAX – Evolving Skies 215/203 (Pokémonkort)
    Umbreon VMAX

    Evolving Skies215/203

    1 324 € (≈ 14 950 kr)
  • Umbreon ex – Prismatic Evolutions 161/131 (Pokémonkort)
    Umbreon ex

    Prismatic Evolutions161/131

    1 018 € (≈ 11 500 kr)Nedgång−8 %
  • Umbreon – Aquapolis 41/147 (Pokémonkort)
    Umbreon

    Aquapolis41/147

    848 € (≈ 9 580 kr)Uppgång+14 %
  • Umbreon

    AquapolisH29

    323 € (≈ 3 650 kr)Uppgång+170 %
  • Umbreon

    SkyridgeH30

    281 € (≈ 3 170 kr)Uppgång+87 %
  • Umbreon & Darkrai GX

    SM Black Star PromosSM241

    261 € (≈ 2 950 kr)Nedgång−7 %
  • Umbreon V – Evolving Skies 189/203 (Pokémonkort)
    Umbreon V

    Evolving Skies189/203

    233 € (≈ 2 630 kr)Nedgång−33 %

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Fler kort i Unseen Forces

Hela setet

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Topplistor med det här kortet

Vanliga frågor

Vad är Umbreon ex (Unseen Forces 112/115) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 1 050 € (≈ 11 860 kr), uppdaterad 2026-09-27. På den amerikanska marknaden (TCGplayer) ligger marknadspriset kring $500.50. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Umbreon ex från Unseen Forces sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Rare" och Samlarpoäng 68 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Vilka attacker har Umbreon ex?

Umbreon ex har 2 attacker: Black Cry (kostnad 1× Colorless, 20 i skada) och Darkness Fang (kostnad 1× Darkness + 2× Colorless, 60 i skada). Kortet har också förmågan Darker Ring. Korttexten återges på engelska som på kortet.

Hur vet jag om Umbreon ex är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret 112/115 och setsymbolen för Unseen Forces stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Umbreon ex i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret 112/115 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen