Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Mew-EX (Legendary Treasures RC24) – värde och köpguide

Mew-EX – Legendary Treasures RC24 (Pokémonkort)
Mew-EX

Legendary TreasuresRC24

Kort- och setbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Mew-EX är ett Pokémonkort med sällsyntheten Ultra Rare i Legendary Treasures från 2013, nummer RC24. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 175 € (≈ 1 970 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 74 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
175 €
I kronor
≈ 1 970 kr
Rörelse 7 d mot 30 dStabilt (4 %)
Snitt 7 dagar
201 €≈ 2 270 kr
Snitt 30 dagar
194 €≈ 2 190 kr
Lägsta
58,99 €≈ 665 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
Legendary Treasures
Nummer
RC24
Sällsynthet
Ultra Rare
Kategori/typ
PokémonPsykisk (Psychic)
HP
120
Illustratör
MAHOU
Utgivning
2013-11-06
Serie
Black & White

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Förmåga

  • AbilityVersatile

    This Pokémon can use the attacks of any Pokémon in play (both yours and your opponent's). (You still need the necessary Energy to use each attack.)

Attack

    • Psychic
    Replace

    Move as many Energy attached to your Pokémon to your other Pokémon in any way you like.

Svaghet
Psykisk (Psychic)×2
Resistens
–
Reträttkostnad
1
  • Ej tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

74
Värde (35 %)
85
Sällsynthet (25 %)
65
Popularitet (20 %)
85
Setets betydelse (10 %)
30
Konstverk (10 %)
80
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Mew-EX?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler Mew-kort

Alla 55
  • Mew – Southern Islands 1/18 (Pokémonkort)
    Mew

    Southern Islands1/18

    1 458 € (≈ 16 460 kr)Uppgång+128 %
  • Mew ex – Paldean Fates 232/91 (Pokémonkort)
    Mew ex

    Paldean Fates232/91

    995 € (≈ 11 230 kr)
  • Mew δ – POP Series 5 3/17 (Pokémonkort)
    Mew δ

    POP Series 53/17

    903 € (≈ 10 190 kr)Uppgång+22 %
  • Mew ex – Legend Maker 88/92 (Pokémonkort)
    Mew ex

    Legend Maker88/92

    401 € (≈ 4 520 kr)Uppgång+115 %
  • Mew EX – XY Black Star Promos XY126 (Pokémonkort)
    Mew EX

    XY Black Star PromosXY126

    335 € (≈ 3 780 kr)Uppgång+29 %
  • Mew ex – Holon Phantoms 100/110 (Pokémonkort)
    Mew ex

    Holon Phantoms100/110

    330 € (≈ 3 720 kr)Uppgång+31 %
  • Shining Mew

    Shining Legends40/73

    235 € (≈ 2 660 kr)Uppgång+12 %
  • Mew VMAX – Fusion Strike 269/264 (Pokémonkort)
    Mew VMAX

    Fusion Strike269/264

    206 € (≈ 2 320 kr)Nedgång−14 %

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Fler kort i Legendary Treasures

Hela setet
  • Purrloin – Legendary Treasures RC13 (Pokémonkort)
    Purrloin

    RC13

    6,43 € (≈ 73 kr)Uppgång+21 %
  • Eevee – Legendary Treasures RC14 (Pokémonkort)
    Eevee

    RC14

    27,43 € (≈ 310 kr)Nedgång−9 %
  • Teddiursa – Legendary Treasures RC15 (Pokémonkort)
    Teddiursa

    RC15

    2,81 € (≈ 32 kr)Uppgång+9 %
  • Ursaring – Legendary Treasures RC16 (Pokémonkort)
    Ursaring

    RC16

    4,43 € (≈ 50 kr)Uppgång+6 %
  • Audino – Legendary Treasures RC17 (Pokémonkort)
    Audino

    RC17

    1,15 € (≈ 13 kr)Nedgång−15 %
  • Minccino – Legendary Treasures RC18 (Pokémonkort)
    Minccino

    RC18

    8,77 € (≈ 99 kr)Uppgång+12 %
  • Cinccino – Legendary Treasures RC19 (Pokémonkort)
    Cinccino

    RC19

    9,45 € (≈ 105 kr)Uppgång+24 %
  • Elesa – Legendary Treasures RC20 (Pokémonkort)
    Elesa

    RC20

    0,68 € (≈ 8 kr)Nedgång−17 %
  • Shaymin-EX – Legendary Treasures RC21 (Pokémonkort)
    Shaymin-EX

    RC21

    62,78 € (≈ 710 kr)Uppgång+15 %
  • Reshiram – Legendary Treasures RC22 (Pokémonkort)
    Reshiram

    RC22

    osäker
  • Emolga – Legendary Treasures RC23 (Pokémonkort)
    Emolga

    RC23

    osäker
  • Meloetta-EX – Legendary Treasures RC25 (Pokémonkort)
    Meloetta-EX

    RC25

    31,79 € (≈ 360 kr)

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Mew-EX (Legendary Treasures RC24) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 175 € (≈ 1 970 kr), uppdaterad 2026-09-27. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Mew-EX från Legendary Treasures sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Ultra Rare" och Samlarpoäng 74 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Vilka attacker har Mew-EX?

Mew-EX har en attack: Replace (kostnad 1× Psychic). Kortet har också förmågan Versatile. Korttexten återges på engelska som på kortet.

Hur vet jag om Mew-EX är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret RC24 och setsymbolen för Legendary Treasures stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Mew-EX i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret RC24 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen